Intymność

“Niektórzy myślą, że intymność dotyczy zbliżenia. Ale intymność dotyczy prawdy. Kiedy zdajesz sobie sprawę, że możesz powiedzieć komuś swoją prawdę, kiedy możesz się pokazać, kiedy stoisz przed drugą osobą odsłonięty i w odpowiedzi słyszysz: ‘jesteś bezpieczny ze mną’ – to jest intymność. ”
Taylor Jenkins Reid
Intymność często sprowadzana jest do spraw związanych z erotyką człowieka, czy też jego nagością. To uproszczenie, które odziera nas ze sporej części możliwych znaczeń.
Intymność to coś co wydarza się w relacji osób. Nieco dziwne przecież wstydzić się w samotności swej nagości. Tak naprawdę czujemy się nadzy, dopiero wtedy, gdy ktoś to może ocenić. Przypomina mi się baśń H.Ch. Andersena: Nowe szaty cesarza. Dopiero spostrzeżenie dziecka, sprawiło, że dokonuje się w tej sytuacyjnej konstrukcji, zmiana.
Intymność dzieje się pomiędzy. Coś, co nie przynależy ani do jednej, ani drugiej osoby biorącej udział w spotkaniu.
Intymność, to bezbronność. Staję nagi, czyli nie tylko bez okrycia, ale pozbawiony masek i fałszywych wizerunków. Trzeba nie tyle odwagi, co zaufania. Mogę być dalej nagi, bo nie zostanę oceniony. Zostanę przyjęty wraz ze swoją nagą bezbronnością.
Psychologia społeczna rozróżnia przestrzeń społeczną, prywatną i osobistą. Mimo, że nie towarzyszy nam wyznaczona żółtymi taśmami granica naszego bezpieczeństwa, czy też bańka chroniąca nas przed innymi, to doskonale wiemy komu wolno zbliżyć się do nas, a kogo wolelibyśmy trzymać w bezpiecznej dla nas odległości. Przestrzeń osobista zwana jest czasem intymną rozpościera się wokół nas niczym niewidzialny kokon na odległość bliską pół metra. Żebyśmy się czuli bezpiecznie w tak niewielkiej odległości od siebie, musi to być ktoś nam wyjątkowo bliski. Nie każdego jesteśmy gotowi zaprosić do tak intymnego spotkania.
Intymność to powierzenia i oddanie siebie. Można oddać się w erotycznej relacji ale można i oddać swe pełen wątpliwości myśli, pełne wahań przekonania.
Intymność to coś, co trwa. Nie kończy się wraz ze spotkaniem dwóch osób. Intymnym pozostaje. Pozostaje pomiędzy tymi właśnie osobami, którym w pełni zaufania prawdę powierzono.
Zacząłem dziś od cytatu i na cytacie zakończmy.
Z tajemnicą to jest tak, że nie da się z nią żyć. Trzeba ją komuś opowiedzieć. – Mariusz Szczygieł
Bez intymności nie da się żyć. Trzeba mieć kogoś przed kim staje się nagi i bezbronny, a mimo to bezpieczny i nie oceniony.

One comment on “Intymność

 1. Mała Wróżka 🌞🍃

  Motyl, kwiat…
  1. Give, 2. Yourself, 3. Life
  Poczucie, odczucie promyków ciepłych… Przyjęcia ich.. Rozkwit! 🏵
  Płatek, po płatku w zaufaniu, zrozumieniu z delikatnością a zarazem odwagą ogromną…
  Nie chce się kryć, chować a w intymności doznań móc się otwierać. Płatek, po płatku… Stąpając nóżkami jedna za drugą. Krok po kroku. Móc doznać i doznawać…. Kwiatu lotosu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *